Linux - Diskusija,savjeti, problemi itd...

Sve vezano za svet kompjutera,ostale igre i dr.
Корисников грб
insomniac_cro
First Team Coach
Поруке: 221
Придружен: 26 Сеп 2013, 21:55
Место: Split
Status: Није на вези

Linux - Diskusija,savjeti, problemi itd...

Порука од insomniac_cro »

Ajmo javite se, koliko nas ima na forumu ?
Nadam se više nego Liverpool trofeja u zadnjih 20 god... :xD:


Kod mene Ubuntu 13.10... posto je fm odsad dostupan i na linuxu nema više dual boota.
Dropbox signup (dodatnih 500 MB free)
https://db.tt/iowuLCtr
Papučar
Assistant Manager
Поруке: 787
Придружен: 09 Мај 2011, 11:02
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од Papučar »

koristiv uglavnom neke live distribucije ako se to tako zove. testiranje mreža, kompa i tako toga. Poneki shell tu i tamo napišem.
u principu ne volim linux, ali šta ću kad moram
salel
SFM Hall Of Fame
Поруке: 10649
Придружен: 15 Нов 2010, 16:00
Место: Subotica
Status: Није на вези

Порука од salel »

takodje koristim linux ali uglavnom zbog faxa, mada i ja ozbiljno razmisljam da predjem jer i fm i dota su dostupni na linuxu a deluje mi brze i mnogo prakticniji za koriscenje
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Ja sam na ovom sranju Bila Gejtsa, ali već godinama razmišljam o linuksu. Može li neko da mi nabroji i objani sve dobre i loše stvari kod linuksa?
Jel ima neki dobar tekst o linuksi da se pročita na netu? Dajte link.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
insomniac_cro
First Team Coach
Поруке: 221
Придружен: 26 Сеп 2013, 21:55
Место: Split
Status: Није на вези

Порука од insomniac_cro »

zele пише:Ja sam na ovom sranju Bila Gejtsa, ali već godinama razmišljam o linuksu. Može li neko da mi nabroji i objani sve dobre i loše stvari kod linuksa?
Jel ima neki dobar tekst o linuksi da se pročita na netu? Dajte link.

Код: Изаберите све

http://www.linuxzasve.com/za-pocetnike-10-bitnih-razlika-izmedu-windowsa-i-linuxa
Google is your friend

Skini za probu i probaj preko live cd-a (mžeš spržit i na stick, pa bootat s njega

Код: Изаберите све

http://unetbootin.sourceforge.net/)
Ubuntu , Linux mint (cinnamon)...

Imaš više različitih desktop okruženja, unity, cinnamon,gnome3,kde ,xfce ,lxde...

Код: Изаберите све

http://www.linuxzasve.com/iskustva-korisnika-moj-pogled-na-ubuntu-linux-2

Код: Изаберите све

http://www.linuxzasve.com/iskustva-korisnika-upoznajem-linux-na-pragu-pedesetih
Dropbox signup (dodatnih 500 MB free)
https://db.tt/iowuLCtr
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Guglao sam nešto, ali pojmam nemam šta je od toga što sam pročitao dobro, pa sam se nadao, da neko može da mi preporuči dobar tekst o linuksu.
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Papučar
Assistant Manager
Поруке: 787
Придружен: 09 Мај 2011, 11:02
Место: ...
Status: Није на вези

Порука од Papučar »

evo recimo nešto kratko o razlikama linuksa i windowsa

Код: Изаберите све

http://voices.yahoo.com/windows-vs-linux-pros-cons-10380301.html?cat=15
s tim da se ne bih složio da običan korisnik može da vidi razliku u stabilnoti izmedju win 7 i ubuntua
treba imati na umu da su hard core korisnici linuxa(linuksa kako već) gori od jehovinih svedoka.
Šta te konkretnije interesuje?
Ako ne znaš da napraviš live CD, pokušaj da instaliraš virtual box, mislim da on može automatski da ti instalira linux virtual machine. neka me ispravi ins ako grešim
Последње учитавање од Papučar дана 28 Окт 2013, 22:01, учитано 1 пут укупно.
Корисников грб
insomniac_cro
First Team Coach
Поруке: 221
Придружен: 26 Сеп 2013, 21:55
Место: Split
Status: Није на вези

Порука од insomniac_cro »

[quote="ivanzj"
treba imati na umu da su hard core korisnici linuxa(linuksa kako već) gori od jehovinih svedoka.
/quote]

Potpis
Dropbox signup (dodatnih 500 MB free)
https://db.tt/iowuLCtr
Корисников грб
Musashi
Newgen
Поруке: 37
Придружен: 17 Апр 2013, 13:52
Место: Млечни пут
Status: Није на вези

Порука од Musashi »

Никад нисам фурао Линкус, а ако не буде прекопотребно (због посла или тако нечега) не верујем ни да ћу га фурати. Нисам ти ја за хакера.
Последње учитавање од Musashi дана 29 Окт 2013, 15:29, учитано 2 пута укупно.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Zapravo me najviše zanima upotreba ram memorije, da li je to više ili manje od win7?
Onda me zanimaju programi koje mogu da koristim? Ne treba mi ništa posebno, zamena za ofis paket, pisanje, obrade fotki, muzika, filmovi, nešto za pdf, neki programi za pokretanje i pravljenje image fajlova i skajp ili nešto slično, komander, uglavnom osnove?
I zanima me održavanje sistema, da li je lakše ili teže od win7?
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Linuks(bilo koji) zahteva manje resursa no Windows.
Programe možeš koristiti sve, osim onih koji su pravljeni jedino za Windows. hehe.
Šalu na stranu, svaki program koji je pravljen samo za Win, ima svoj ekvivalent za Linuks. Imaš tako u ponudi LibreOffice ili OpenOffice umesto Majkrosoftovog Offica. Umesto Photoshop-a imaš Gimp Photo editor. U principu imaš 90% programa što rade i na Win-u i na Linuksu ili su zamena nekog programa. Velika većina(što treba običnim smrtnicima) je free.
Steam je sada takođe u ponudi za Linuks a novije igre rade i na Linuksu(meni najbitnije FM14 i EU4).
Najbolje od svega je što sa instalacijom bilokojeg Linuksa automatski ti se instaliraju i software-ski paketi. Paketi su različiti od svake distribucije, ali uvek imaš instalirano ono što ti treba za korišćenje kompa, bez da moraš da instaliraš dodatne programe. Npr. tu je Office, video i audio plejeri, neki browser(nema govnjivog IE-a),...
Prednost je i to što za razliku od Win-a, imaš software-ski centar koji sadrži veliku većinu programa napravljenih za Linuks. Podeljeno je po kategorijama i ti izabreš kategoriju i tražiš, ili možeš i ''ručno'' ukucaš u search bar npr. Steam i skineš ga, da ne moraš da tražiš.
To ti je osnova.

Što se tiče distribucija, većinom je razlika samo u interfejsu. Mint cinnamon ti je možda najsličniji Win-u, što se tiče izgleda. Ali probaj i Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu. Fedora i Arch su možda malo teži za početnika.
Ako se plašiš kako ćeš sve to da podesiš(zbog terminala), imaš brdo tutorijala, foruma čak i njihov chat na IRC i tamo možeš naći sve komande.

Ja koristim Ubuntu 13.10 zbog najbolje driver podrške a i najbrojniji je što se tiče koristnika, pa lako nađeš pomoć. Jedino što me jebe, je što imam 2 grafičke a prepoznaje mi samo intergrisanu, ali rešavam to(valjda).

Kubuntu je isto kul(interfejs), ali je meni dosta krešovao, ali nije do same distribucije, ja sam dosta čačkao.

Još jedna velika prednost je što su instalacije relativno male, skineš ih sa neta, napržiš boot-abilni DVD ili USB, boot-uješ iz BIOS-a i imaš opciju Try XXX i možeš sve normalno da radiš(sve dok imaš dovoljno mesta na USB-u). Ja sam probao Ubuntu, Kubuntu, Mint, Keroru, Fedoru. Posle, šta ti se najviše svidi i šta ti odgovara, instaliraš i gotovo. Instalacija je veoma lako(ima i brdo tutorijala) a imaš i opciju Install alongside WinX i samo mu podesiš veličinu particije. Mada možeš i manualno, ako hoćeš sve da podesiš po volji.

To je neko moje iskustvo, mada ga koristim samo mesec dana :xD:
I pored toga, planiram da uzmem desktop(poslednih 8 godina samo laptopove koristim) a na njegu ću verovatno samo Linuks staviti.
Корисников грб
Tokelara
World Class Manager
Поруке: 7828
Придружен: 19 Мар 2012, 18:29
Место: SU/NS
Status: Није на вези

Порука од Tokelara »

Ubunutu kuruntu muruntu karina fedora, koji k***c sa nazivima :ole:
Dok pošten narod nema za hranu i komunalije, zvezda u dugovima ima za bahanalije.

Слика
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Prvo slovo označava interfejs(valjda). U(nity)buntu, K(DC)ubuntu,...
Корисников грб
neme93
World Class Manager
Поруке: 11002
Придружен: 10 Нов 2010, 18:15
Место: Valjevo/Beograd
Status: Није на вези

Порука од neme93 »

Ja kad sam cuo da ce fm biti na linuksu, istog trenutka je win nestao sa mog kompa :zelenko:

Imam Ubuntu 13.10, i imam velike probleme sa instalacijom skajpa i ajtjunsa :nasty:

Kul pdf

Код: Изаберите све

http://download.tutoriali.org/Tutorials/Linux/Linux_Biblija.pdf
Dragan Nikoljići, Vladar, Tik'al, Joca, Tokelara, zele, Olja, Ortodox, bubi.ue, dramit, mmladja.


Ja znam kako Simic izgleda.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Džajo5 пише: imam 2 grafičke a prepoznaje mi samo intergrisanu, ali rešavam to(valjda).
Imam i ja na topu dve grafičke, tako da ću imati isti problem.
Džajo5 пише:možeš sve normalno da radiš(sve dok imaš dovoljno mesta na USB-u)

Usb mi je 15gb, mislim da će biti dovoljan. :zelenko:
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Neme: meni skajp sljaka fino.
Zele: resavaju to ljudi, samo mene jebe zestoko.
uostalom, isprobaj svaki distro pa ces videti.
Корисников грб
neme93
World Class Manager
Поруке: 11002
Придружен: 10 Нов 2010, 18:15
Место: Valjevo/Beograd
Status: Није на вези

Порука од neme93 »

Džajo5 пише: resavaju to ljudi, samo mene jebe zestoko.
Tako je meni za skajp. Nema tutoriala na netu koji nisam probao, ne pomaze nista.
Dragan Nikoljići, Vladar, Tik'al, Joca, Tokelara, zele, Olja, Ortodox, bubi.ue, dramit, mmladja.


Ja znam kako Simic izgleda.
Корисников грб
Dule93
World Class Manager
Поруке: 7064
Придружен: 04 Нов 2010, 02:03
Место: Jabucki Rit
Klub koji vodite: Frankfurt
Formacija: 3-5-2
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Dule93 »

zele пише:Imam i ja na topu dve grafičke, tako da ću imati isti problem.
Jel si kupio nov laptop sa dve graficke ili si nadogradio? Ja na mom imam integrisanu pa me zanima da li mogu neku bolju da stavim jer su mi ostali delovi mnogo bolji.
Корисников грб
Džajo5
SFM Hall Of Fame
Поруке: 4111
Придружен: 15 Мар 2012, 13:37
Место: Žilina/Padina
Been thanked: 1 time
Status: Није на вези

Порука од Džajo5 »

Mislim da ako imaš samo integrisanu da može da se stavi grafička. Naravno, od matične zavisi, ali većinom ima mesta.
Корисников грб
zele
SFM Hall Of Fame
Поруке: 14189
Придружен: 05 Нов 2011, 22:57
Место: Лазарево
Status: Није на вези

Порука од zele »

Dule, kupio sam sa dve grafičke, ali kao što kaže Džajo, trebalo bi da može, pitanje je samo koliko košta. ;)
Milo Lompar: "Taj argument ima više slojeva, od kojih je njegov najdublji sloj da je izuzetno glup."

Bajka o Barnetu
Пошаљи Одговор

Повратак на “Virtuelni svet / Virtual World”